• ۳۰ دی ۱۳۹۹

طرح کشوری Contingent-NIPT پس از ایجاد بستر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و همچنین هماهنگی کامل بین متخصصان وارد فاز اجرای گسترده می‌شود. وبینار دهم که به هماهنگی هرچه بیشتر استان‌های همکار اختصاص یافت، صبح روز پنج‌شنبه  99/10/18 به میزبانی موسسه پزشکی نسل امید برگزار شد.

اجرای طرح کشوری به صورت گسترده در استان‌های همکار

در ابتدای این وبینار جناب آقای دکتر مدبری با ارایه موضوعات این جلسه، از ایجاد هماهنگی جهت اجرای گسترده طرح و ارسال نمونه‌ها در روزهای آینده خبر دادند. مدیرعامل موسسه پزشکی نسل امید با تشریح پروتکل طرح کشوری Contingent-NIPT، داشتن گوهینامه بین المللی FMF توسط متخصصان همکار را از نقاط قوت این طرح بیان نمودند که لازم است در این خصوص همکاری بیشتری صورت پذیرد.

تامین زیرساخت‌های فنی و نرم‌افزار اختصاصی طرح

جناب آقای مهندس اردوبادی روند ثبت و ارسال اطلاعات، تعیین ریسک و بازگشت اطلاعات در نرم‌افزارهای نصب شده در استان‌ها را تشریح نمودند. مدیرانفورماتیک موسسه پزشکی نسل امید ارسال اطلاعات سونوگرافی پس از ثبت و همچنین ثبت گواهینامه بین المللی متخصصان در نرم‌افزار را دو موضوع مهم در استفاده از این زیرساخت عنوان نمودند.

اخذ گواهینامه بین المللی FMF

همچنین جناب آقای دکتر حمیدیان درخصوص اخذ گواهینامه FMF و لزوم ثبت آن در نرم‌افزار اختصاصی طرح، نکاتی را به شرح ذیل بیان نمودند:

  • گواهینامه FMF برای تایید تصاویر نیست بلکه این موضوع جهت ثبت در نرم‌افزار تعیین ریسک مورد نیاز است.
  • اخذ این گواهینامه از طریق سایت رسمی مرکز بین‌المللی FMF ظرف سه یا چهار روز ممکن است.
  • متخصصان رادیولوژی پروتکل‌های تعیین شده را در اخذ تصاویر، رعایت نمایند.
  • در صورت مشاهده اشکال در تصاویر ارسال شده از سوی مراکز به طور کامل، توسط موسسه پزشکی نسل امید راهنمایی‌های لازم صورت می‌پذیرد.

در ادامه این وبینار هرکدام از مدیران استانی طرح کشوری Contingent-NIPT نسبت به طرح سوالات و همچنین ارایه جدول زمانی اجرای گسترده طرح نکاتی را مطرح نمودند. لازم به ذکر است طرح کشوری “تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌­های کروموزومی سه ماهه اول بارداری” با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه‌ علوم بهزیستی و توانبخشی و دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و اصفهان به صورت همزمان در استان‌های البرز، اصفهان، تهران، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری، قزوین، کرمان، گیلان و همدان اجرا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

X