• ۲۸ آبان ۱۳۹۸

اسپینابیفیدا (Spina Bifida)

  در این نقص، استخوان های ستون فقرات ( مهره ها ) در اطراف طناب نخاعی کودک یا جنین به طور صحیح شکل نگرفته است.

 ۱- اسپینابیفیدای مخفی (Spina bifida occulta) :

خفیف ترین حالت است فقط تغییراتی در ستون مهره ها دیده می شود ولی نخاع سالم است. در این موارد شکاف ستون فقرات با عضله و پوست پوشیده شده است.

 ۲- مننگوسل (Meningocele) :

قسمت خلفی مهره ها باز است و مننژ (پرده ای که دور نخاع است) از این شکاف بیرون زده است.

 ۳- مننگومیلوسل (Myelomeningocele) :

 قسمت خلفی مهره باز است و علاوه بر مننژ خود نخاع هم بیرون زده است. علایم و نشانه های این ناهنجاری ها وابسته به اینکه منفذ در کدام قسمت ستون مهره ها قرار دارد و چه مقدار از طناب نخاعی تحت تاثیر قرارگرفته است از خفیف تا شدید متفاوت است. در مبتلایان به اسپینابیفیدای مخفی محل ضایعه با پوست پوشیده شده و در محل پرمویی دیده می شود و در معاینه فرورفتگیلمس می شود این بیماران معمولا علایم عصبی ندارند ولی در بقیه انواع اسپینابیفیدا بسته به محل ضایعه و میزان درگیری طنابنخاعی، علایم عصبی از ضعف خفیف اندام تحتانی و اختلال اسفنکتری خفیف تا فلج کامل حسی و حرکتی ضایعه و عدم کنترل کامل روده یا مثانه (بی اختیاری ادرار و مدفوع) و هیدروسفالی و اختلالات یادگیری دیده می شود.

آنانسفالی (Anencephaly)

 در این اختلال قسمت بزرگی از مغز و استخوان جمجمه تشکیل نشده و آن بخش از مغز نیز که تشکیل شده، با استخوان جمجمه پوشیده نشده است. آنانسفالی در بیشتر موارد در سونوگرافی اواخر سه ماهه اول و یا اوایل سه ماهه دوم نیز تشخیص داده می شود. قدرت تشخیص اندازه گیری غلظت AFP خون مادر برای این اختلال حدود ۸۵ درصد است.

 انسفالوسل:

 این نقص باعث می‌شود بخش‌هایی از مغز به صورت برآمدگی، از طریق روزنه‌ های جمجمه بیرون بزند که  فقط با یک پوست و غشای نازکی پوشانده شده است. انسفالوسل امکان تشکیل در تمام نواحی سر را دارد، اما اغلب در پشت سر، بالای سر یا بین پیشانی و بینی دیده می شود. علایم انسفالوسل ممکن است از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد که به بسیاری از عوامل مختلف از قبیل اندازه، محل و مقدار و نوع بافت مغزی که از جمجمه خارج می‌شود بستگی دارد

 علت اصلی اختلالات طناب عصبی هنوز ناشناخته است. علل ژنتیکی و محیطی در بروز آن دخیل هستند. اما عوامل زیر ریسک بروز این اختلال را افزایش می دهند:

 ۱- کمبود اسید فولیک

 ۲- کودک یا جنین زنانی با سابقه کودک یا جنین مبتلا به اسپینا بیفیدا

 ۳- چاقی پیش از بارداری

 ۴- دیابت شیرین کنترل نشده

 ۵- مصرف برخی از داروهای ضد تشنج پیش از لقاح

 ۶- قرار گرفتن مادر در معرض دمای بالا در ابتدای بارداری (مانند تب)

دیدگاهتان را بنویسید

X