افتتاح اولین مرکز تحقیقاتی ژن‌درمانی وطب ترمیمی بخش خصوصی در ایران

  • ۱۹ مرداد ۱۴۰۰

اولین مرکز تحقیقاتی ژن‌درمانی و طب ترمیمی ایران در بخش خصوصی با حضور مسئولین، متخصصان و صاحب‌نظران، یک شنبه دهم مرداد در موسسه پزشکی نسل امید، افتتاح شد.

 

سخنرانی جناب آقای دکتر مدبری مدیرعامل موسسه پزشکی نسل امید

در ابتدای این مراسم، جناب آقای دکتر مدبری، مدیرعامل موسسه پزشکی نسل امید با بیان اینکه طرح ژن درمانی و طب ترمیمی به عنوان یکی از اصلی‌ترین اهداف جامعه پزشکی و متخصصان کشور، مد نظر این موسسه نیز قرار گرفته است، افزودند: اجرای این گونه از طرح‌های تحقیقاتی و فناورانه، منوط به رعایت چهار رکن اصلی است:

  • بررسی و تحلیل ریسک‌های مثبت و منفی در ژن درمانی
  • قطعیت و عدم قطعیت در اندازه‌گیری شاخص‌های کمی و کیفی
  • سودمندی برای ساختار سلامت و بیمار
  • اتصال به جامعه جهانی ژن‌درمانی

 

دکتر خرم خورشید: امیدواریم دو تا سه سال آینده فرآیندهای تحقیقاتی و علمی این طرح به پایان برسد

در این مراسم که به میزبانی موسسه پزشکی نسل امید برگزار شد جناب آقای دکتر خرم‌خورشید، معاون محترم تحقیقات و فناوری موسسه پزشکی نسل امید نیز طی سخنانی از افزایش مراکز تحقیقاتی این موسسه به سه مرکز خبر دادند که شامل مرکز تحقیقات اختلالات رشد و تکامل جنین، مرکز تحقیقات پزشکی فردمحور و ژنومتابولومیکس و مرکز تحقیقات ژن‌درمانی و طب ترمیمی می‌باشند.

جناب آقای دکتر خرم خورشید ضمن اشاره به رویکرد موسسه پزشکی نسل امید در تحقیقات و فناوری، افزودند: با موافقت و همکاری هیئت امنا و هیئت مدیره این موسسه، پیشنهاد تاسیس مرکز تحقیقاتی ژن درمانی به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ارایه شد و مورد تصویب شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز قرار گرفت.

معاون محترم تحقیقات و فناوری موسسه پزشکی نسل امید در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طراحی 6 فاز مطالعاتی ویرایش هدفمند ژن بیماری کم‌خونی داسی شکل و بتا تالاسمی ماژور به روش CRISPR/Cas9، ابراز امیدواری نمودند که ظرف مدت دو تا سه سال آینده فرآیندهای تحقیقاتی و علمی این طرح به پایان برسد. همچنین ایشان موسسه پزشکی نسل امید را تنها موسسه خصوصی در کشور توصیف نمودند که توانسته به طور همزمان با اخذ مجوزهای لازم، فعالیت سه مرکز تحقیقاتی مهم و کلیدی از جمله ژن درمانی را رقم بزند.

نگاه مسئولین  به ژن‌درمانی باید نگاهی علمی باشد

در بخش دیگری از این مراسم، جناب آقای دکتر ملک‌زاده ریاست محترم پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن تشریح وضعیت ژن‌درمانی در کشورهای پیشرفته همچون آمریکا، از اختصاص بودجه‌های کلان در جهان، جهت گسترش این فناوری برای درمان بیماری‌ها خبر دادند به نحوی که در حال حاضر 29500 مطالعه در حوزه ژن‌درمانی به اتمام و تا سال 2019، 29 داروی ژن درمانی به تایید EDA رسیده است.

سخنرانی دکتر ملک زاده در خصوص ژن درمانی

جناب آقای دکتر ملک‌زاده، دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نمونه‌های موفق فازهای تحقیقاتی و درمانی از طریق مطالعات ژنتیک، دستیابی کامل به این فناوری در دوران کنونی را از مهم‌ترین اهداف جامعه پزشکی عنوان نمودند. ایشان با برشمردن اهمیت درمان بیماری از طریق ژنتیک، تاسیس مرکز تحقیقاتی ژن درمانی و طب ترمیمی را در موسسه پزشکی نسل امید بسیار مهم ارزیابی و لازمه به ثمر نشستن این اقدام اثربخش را فعالیت، تحقیق و مطالعه مستمر متخصصان این حوزه بیان نمودند. جناب آقای دکتر ملک‌زاده در ادامه با اشاره به فعالیت متخصصان ایرانی در مهم‌ترین مراکز علمی ژنتیکی در جهان ابراز امیدواری نمودند با تاسیس این مرکز فرصت خوبی برای بازگشت نخبگان این عرصه به کشور فراهم شود تا از دانش و تبحر آنان در جهت تکمیل و ادامه تحقیقات ژن‌درمانی و طب ترمیمی استفاده شود.

ایشان فعالیت پزشکی و درمانی ژنتیک در کشور را یک رویکرد کاملا علمی توصیف نمودند که با رایج شدن نگاه غیرعلمی، اختصاص بودجه به این عرصه با مشکلات اساسی مواجه شده است. جناب آقای دکتر ملک‌زاده ابراز امیدواری نمود مسئولان کشور ضمن تغییر نگاه فعلی، به حمایت همه جانبه از این حرکت مهم و تاثیرگذار در سلامت جامعه بپردازند چراکه با وجود حدود 300 نوع معلولیت شناخته شده، نقش فناوری در درمان بیماری‌های ژنتیکی بسیار پررنگ خواهد بود تا بتوانیم بسیاری از این اشخاص را به سوی یک زندگی سالم رهنمون سازیم.

جناب آقای دکتر ملک زاده، با اشاره به اختصاص بودجه‌ کمتر به تحقیقات ژنتیکی در ایران نسبت به کشورهای خاورمیانه مانند امارات، قطر و کویت، عربستان سعودی و ترکیه، ضرورت تخصیص بودجه و امکانات بیشتر برای مطالعات تحقیقاتی و بررسی فراوانی ژنوم انسانی در ایران را نیز مورد تاکید قرار دادند.

 این مراسم با حضور جناب آقای دکتر حمیدرضا خانکه ریاست محترم دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، جناب آقای دکتر مهرداد فرخی معاونت محترم توسعه دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، جناب آقای دکتر مهدی شادنوش مدیریت محترم مرکز پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، جناب آقای دکتر اصغر عبادی‌فر رییس محترم مرکز توسعه و هماهنگی تحقیقات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، ، جناب آقای دکتر امین شاهرخی مدیر کل محترم سازمان بهزیستی استان تهران، جناب آقای دکتر مهدی خانکه قائم مقام محترم سازمان بهزیستی استان تهران، جناب آقای دکتر ناصر احمدبیگی ریاست محترم مرکز تحقیقات ژن درمانی پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، جناب آقای دکتر سینا مظفری عضو محترم هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، جناب آقای دکتر علی علیزاده مشاور معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و همچنین اساتید ارجمند جناب آقای دکتر سید فرشاد حسینی شیرازی، جناب آقای دکتر محمود جدی طهرانی، سرکار خانم دکتر آزیتا آذرکیوان، جناب آقای دکتر مسعود سلیمانی و جناب آقاب دکتر فرزاد کبارفرد برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

X