• ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

باتوجه به اهمیت اتوپسی جفت و جنین، موسسه پزشکی نسل امید در نظر دارد در سال جدید (1400) همایشی با این موضوع برگزار نماید. به همین دلیل این موسسه میزبان جمعی از صاحب‌نظران و متخصصان حوزه‌های مرتبط برگزار بود تا درباره موضوعاتی چون عنوان همایش، ضرورت اتوپسی جنین به عنوان یک خدمت و همچنین گروه‌های مرتبط با حوزه اتوپسی جنین، بررسی و تبادل نظر نماید.

 بررسی عنوان همایش اتوپسی جفت و جنین

در این جلسه که با مدیریت آقای دکتر مدبری، مدیرعامل موسسه پزشکی نسل امید برگزار شد متخصصان و کارشناسان حوزه‌های مرتبط درخصوص عنوان این همایش نقطه نظرات خود را بیان نمودند. طی این جلسه پیشنهاد شد در انتخاب عنوان همایش به نقش اتوپسی جنین در تشخیص و مدیریت بارداری‌های در معرض اختلالات ژنتیکی توجه شود. همپنین طبق نظر متخصصین صاحب‌نظر در این حوزه، به دلیل جامع بودن موضوع اتوپسی جنین، لازم است در انتخاب عنوان همایش علاوه بر اتوپسی جنین به همکاری متخصصان سونولوژیست‌، متابولیک و ژنتیک نیز توجه شود بنابراین لازم است عنوان همایش به گونه‌ای باشد که بتوان پنلی برای این موضوعات تعیین نمود تا علاوه بر اتوپسی، اندیکاسیون‌های PGD و تشخیص‌های ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی جنین نیز مورد بررسی قرار گیرند.

ضرورت و اهمیت اتوپسی جنین و جفت

در بخش‌ دیگری از این جلسه که به میزبانی موسسه پزشکی نسل امید برگزار شد، متخصصان به تشریح اهمیت اتوپسی جنین پرداختند. در این جلسه بر حفظ نمونه‌های جنینی و نوزادانی که با انواع آنومالی، دچار مرگ می‌شوند تاکید شد. همچنین در این جلسه مطرح شد که تشخیص برخی مشکلات در دوران جنینی و یا بدو تولد توسط آزمایش ژنتیک و سونوگرافی امکان‌پذیر نیست و این مهم بر نقش پررنگ اتوپسی جنین در پیشگیری از ابتلای جنین در بارداری‌های بعدی تاکید می‌کند.

به بیان دیگر بسیاری از آنومالی‌های کوچک جنینی (Minor Anomaly)، در سونوگرافی، آزمایش‌های کروموزومی و Array قابل تشخیص نباشند اما با اتوپسی جنین این موارد قابل تشخیص خواهند بود. همچنین زمانی که آزمایش‌های NGS Based مانند اگزوم نیاز باشد، فنوتیپ ناهنجاری‌ جنین در آنالیز داده‌ها و تشخیص بسیار کمک کننده خواهد بود.

این جلسه با مشارکت متخصصان و صاحب‌نظران از جمله آقایان دکتر مدبری مدیرعامل موسسه پزشکی نسل امید، دکتر خرم‌خورشید معاون پژوهشی موسسه، دکتر احمد وثوق معاون پشتيباني و خدمات تخصصي پژوهشگاه رويان، دکتر یاسر حمیدیان مسئول تصویربرداری مرکز سلامت مادر و جنین موسسه، دکتر زارع‌عبداللهی رییس مرکز تحقیقات اختلالات رشد و تکامل موسسه، دکتر محمدرضا صادقی رییس پژوهشگاه ابن سینا، دکتر شاهسوند متخصص رادیولوژی، خانم دکتر سلطان قرایی فلوشیپ پاتولوژی و مسئول فنی آزمایشگاه مرکز سلامت مادر و جنین، خانم دکتر حنطوش‌زاده فوق تخصص پریناتولوژی، خانم دکتر سیده صدیقه مدنی فوق تخصص بیماری‌های متابولیک ارثی نوزادان، خانم دکتر افشاریان متخصص ژنتیک و معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه رویان و خانم دکتر سلیمانی فوق تخصص طب مادر و جنین برگزار شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

X