• ۲۲ فروردین ۱۴۰۱

موسسه پزشکی نسل امید با آگاهی از اهمیت غربالگری اختلالات کروموزومی شایع در دوران بارداری و شناخت و دسترسی به بروزترین تکنولوژی‌های موجود، طرح کشوری تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری سه ماهه اول بارداری را اجرا می‌نماید. این طرح با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و اصفهان در سال 1399 در 9 استان آغاز شد.

روش‌های مورد استفاده در طرح کشوری Contingent-NIPT

دکتر حمیدرضا خرم‌خورشید مدیر طرح کشوری Contingent-NIPT در گفت‌وگو با سایت موسسه پزشکی نسل امید، روش‌های انجام این طرح تحقیقاتی را به این شرح بیان نمودند:

روش اول 1T QUAD (PAPP-A + Free βhCG + AF +PIGF)، شامل چهار آزمایش بیوشیمیایی است. در این روش:

  • آزمایش‌های بیوشیمیایی در هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری از مادر باردار گرفته می‌شود.
  • در مراکزی قابل استفاده است که دستگاه سونوگرافی مجهزی ندارند و یا از وجود سونوگرافیست متبحر بهره‌مند نیستند.
  • صرفا با بررسی بیوشیمیایی خون مادر، تعیین ریسک ابتلا به اختلالات شایع کروموزومی انجام می‌شود.

روش دوم 1T Combined (NT + PAPP-A + FREE βhCG)، هم اکنون در کشور استفاده می شود. این روش شامل آزمایش‌های بیوشیمیایی Free β و PAPP-A و سونوگرافی اندازه‌گیری چین پشت گردن جنین است.

در روش سوم 1T Expznded Combined (1TQuad + NT)، چهار آزمایش بیوشیمیایی اعلام شده به اضافه سونوگرافی چین‌ پشت گردن جنین اندازه‌گیری می‌شوند.

در نهایت روش چهارم 1T Expanded Combined+DV-PI (1T Quad+NT+DV-PI)، نیز شامل موارد زیر می شود:

  • چهار آزمایش بیوشیمیایی به اضافه سونوگرافی چین‌های پشت گردن جنین
  • سونوگرافی داپلر میزان فشار خون ورید نافی

لازم به ذکر است که دقت و حساسیت این آزمایش‌ها، به ترتیب از روش اول تا چهارم، افزایش پیدا می‌کند.

چشم‌انداز طرح کشوری Contingent-NIPT

معاون تحقیقات موسسه پزشکی نسل امید ضمن بیان اینکه بیش از ۴۰۰۰ مادر باردار در این طرح شرکت نموده‌اند در خصوص وضعیت این طرح کشوری در آینده، افزودند: امید است تا خرداد ماه ۱۴۰۱ کلیه مادران باردار واجد شرایط، در این طرح تحقیقاتی شرکت کنند. همچنین امیدوار هستیم نتایج حاصل از بررسی اطلاعات ارزشمند به دست آمده از این طرح تا شهریورماه ۱۴۰۱، در اختیار معاونت بهداشتی و معاونت تحقیقاتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد. با کاربرد نتایج حاصل، ضمن افزایش کیفیت خدمات غربالگری، در راستای کاهش هزینه‌های اقتصادی و روانی وارد بر نظام سلامت و خانواده‌ها گام برداریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر از جزییات این طرح، کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

X