• ۲۱ مهر ۱۳۹۸

 به درخواست “مرکز جامع هموفیلی” به سرپرستی پروفسور علا تفاهم‌ نامه‌ای با مرکز تحقیقات اختلالات رشد و تکامل جنین نسل امید” منعقد شده است. در این تفاهم نامه، جهت بررسی ژنتیکی بیماران مبتلا به ترومباستنی گلنزمن، پروژه ای به شرح زیر اجرا شد:

 عنوان: بررسی جامع ژنتیکی ۱۰۰ بیمار ایرانی مبتلا به ترومبوستنی گلانزمن از طریق آنالیز موتاسیون ژن‌های شناخته شده این بیماری با استفاده از تکنیک نسل جدید تعیین توالی (NGS).

 هدف: تهیه شناسنامه ژنتیکی بیماران و استفاده از اطلاعات به دست آمده جهت پیشگیری از تکرار بیماری در خانواده و نیز گسترش توان ملی در حل مشکلات و معضلات علمی-تحقیقاتی و میل به خوداتکایی ملی

 توصیف بیماری: بیماری گلنزمن یکی از اختلالات انعقادی ارثی است که موجب خونریزی‌های ناخودآگاه از بینی، لثه، دستگاه گوارش و خونریزی‌های پس از جراحی می‌شود. تاکنون تنها دو ژن به عنوان کاندیدهای اصلی در ایجاد بیماری شناخته شده است که بررسی آنها با استفاده از پانل‌های کوچک NGS، می تواند با صرف وقت و هزینه بسیار کمتری از روش‌های پیشین، به خانواده‌های مبتلا کمک کند.

 دستاوردها:

  1. در بخش اول این پروژه با همکاری مرکز جامع هموفیلی، جهت بررسی امکان سنجی ۱۵ خانواده انتخاب و با استفاده از پانل‌های هدفمند طراحی شده برای بیماری‌های خونی ارثی بررسی شدند.
  2.  از میان ۱۵ خانواده منتخب، ۱۴ خانواده دارای واریانت‌های هموزیگوت قابل توجه در ژن‌های مرتبط با ترومبوستنی گلنزمن شناسایی شده‌اند. (Diagnostic yield: 93%)
  3.  در یک خانواده باقی مانده دو واریانت در سایر ژن‌های مرتبط با بیماری‌های هماتولوژیک مشخص شده‌اند. از این رو بررسی مجدد علائم بالینی و تطابق آنها با یافته‌های ژنتیک در این خانواده پیشنهاد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

X