• ۲۴ مهر ۱۳۹۸

خوشحال باشید از هفته  دوازدهم بارداری علائم حاملگی کم کم از بین میرود مخصوصا حالت تهوع. خبر خوب دیگر اینکه خطر سقط از این هفته به بعد به طور محسوسی کاهش میابد. هم چنین در این هفته احتمالاً فشار رحم از روی مثانه کم می‌شود و مشکل تکرر ادرار شما هم رفع خواهد شد.  در انتهای هفته دوازدهم دیگر رحم در لگن جا نمی‌گیرد و می‌توانید آن را در پایین شکم خود احساس کنید. در دوران بارداری، بخصوص در سه ماهه اول، بزاق افزایش می یابد. در هفته دوازدهم بارداری، شکم به گونه ای قابل توجه بزرگ شده است. این یکی از دلایلی است که بسیاری از مادران شروع به صحبت کردن با دیگران در خصوص بارداری می کنند.

اگرغربالگری سه ماهه اول بارداری را انجام نداده اید، هنوز دیر نشده با موسسه پزشکی نسل امید تماس بگیرید.

معمولا خیلی زود است که جنسیت جنین مشخص شود و این چیزی نیست که پزشک در طول سونوگرافی روی آن تمرکزکند.در هفته ۱۲ ، پزشک بررسی می کند تا از سلامت جنین اطمینان حاصل کند و به طور معمول تا اسکن هفته ۲۰ جنسیت جنین به صورت قطعی مشخص نمی شود.

گرفتگی عضلانی در طول بارداری، به خصوص در هفته ۱۲، عادی است. بسیاری از زنان در حال ایستاده یا چرخش، احساس درد شدید در یک یا هر دو طرف کشاله ران دارند. این طبیعی است، و به وسیله رباط های حامی رحم ایجاد می شود. اگر گرفتگی واقعا دردناک است، با پزشک خود صحبت کنید.

کودک شما ۱۴ گرم وزن و ۵٫۴ سانتی متر قد دارد.

X