• ۲۴ مهر ۱۳۹۸

ملاقات های ماهانه شما با پزشک در این زمان هفتگی می شود وپزشک به بررسی رشد جنین می پردازد.  اندام های داخلی شما مانند مثانه و ریه ها به خاطر رشد رحم تحت فشار هستند. ظرفیت مثانه کاهش یافته است بنابراین نمی توانید ادرار خود را کنترل کنید. اگر سر جنین به طرف پایین باشد تعداد دفعات ادرار شما افزایش می یابد. ورزش باعث قوی شدن ماهیچه های لگن می شود و به کنترل ادرار کمک می کند. اما مایعات را کم نکنید. باید روزانه مقدار زیادی آب بخورید تا از یبوست و ورم جلوگیری شود. آب به جنین کمک می کند مواد مغذی را از سلول های خونی جذب کند. متاسفانه سوزش معده تا زمانی که جنین به دهانه رحم منتقل شود ادامه دارد. رحم نه تنها بر مثانه فشار وارد می کند بکله به معده نیز فشار می آورد و باعث سوزش معده می شود. ماهیچه هایی که از ورود مواد به مری جلوگیری می کردند در حال حاضر در حال استراحت هستند به همین دلیل سوزش اتفاق می افتد. اما این مشکل پس از زایمان از بین می رود. راه هایی برای کنترل و درمان این مشکل وجود دارد. از مصرف غذاهایی که باعث سوزش معده می شوند مانند غذاهای تند و چرب بپرهیزید. کافئین باعث ترشح اسید می شود. قبل و بعد از غذا آب بخورید اما در طول غذا آب نخورید. لباس های راحت بپوشید و به بدن اجازه نفس کشیدن بدهید. دو ساعت پیش از خواب غذا بخورید تا به معده اجازه دهید غذا را هضم کند. وعده غذایی را فراموش نکنید زیرا باعث ترشح اسید و سوزش معده می شود. رشد رحم باعث می شود به روده فشار وارد شود و نتواند به درستی عمل کند. مکمل های آهن می توانند مشکل را حل کنند. هورمون های بارداری باعث شل شدن عضلات اطراف لگن می شوند. برای حل این مشکل سعی کنید غذاهای غنی از فیبر مانند میوه ها و حبوبات بخورید. آب کیوی نیز به عملکرد درست سیستم گوارشی کمک می کند. مایعات گرم حرکات روده را افزایش می دهند.

رشد رحم باعث افزایش فشار بر رگ های منطقه لگن می شود بنابراین جریان خون از پاها به قلب کاهش می یابد. رگ ها مایع را به زانوها و پاها می فرستند. این مسئله باعث ورم می شود. ورم در سه ماهه سوم بارداری به خصوص زمانی که جنین به دهانه رحم نزدیک شده است رایج است. ورم با نزدیک شدن به زمان زایمان بدتر می شود. ورم در بارداری نگران کننده نیست مگر اینکه در صورت و اطراف چشم ها یا دست ها ورم مشاهده شود. بلافاصله با پزشک تماس بگیرید تا احتمال پره اکلامپسی را کاهش دهید. برای جلوگیری از ورم، پاهای خود را بالاتر از سطح خود قرار دهید. پاها را بکشید و زانوها را بچرخانید.  راحت بپوشید. مقدار زیادی آب بنوشید. پاهای شما بعد از زایمان به اندازه عادی بر می گردد. در این زمان بدن مایعات اضافی را از دست داده است.

با رشد جنین و اندام های داخلی او، رحم بزرگ می شود و درد قسمت پایین پشت شروع می شود. افزایش وزن باعث ناراحتی و آزار شما است. تغییرات هورمونی نیز باعث ایجاد مشکل می شود. تغییرات هورمونی باعث شل شدن عضلات لگن و آمادگی برای زایمان می شوند. این تغییرات هورمونی باعث شل شدن عضلات اطراف نخاع و پشت درد می شود. مانند سایر علائم بارداری.  کفش های پاشنه دار نپوشید و به پشت بخوابید تا از پشت درد جلوگیری شود. اگر درد شدید است با پزشک صحبت کنید تا قرص های مسکن برای شما تجویز کند.

در این هفته کودک شما ۴۶٫۲ سانتی متر  قد و ۲۳۸۳ گرم وزن دارد.

X