• ۲۴ مهر ۱۳۹۸

خیلی خوب میشود اگر بتوانيد در يكي از كلاسهاي مربوط به آموزشهاي دوران بارداري و تمرينات زايمان در موسسه پزشکی نسل امید ثبت نام كنيد؛ وقتي زمان زايمان فرا برسد خواهد ديد كه شركت در اين كلاسها ارزش صرف وقت و هزينه را داشته است.

در هفته ۱۹ بارداری، حرکت جنین در داخل شکم قابل توجه می شود. البته، این پدیده برای بعضی از زنان زودتر از دیگران اتفاق می افتد. در حال حاضر، این حرکات کوچک، بیشتر شبیه به ضربه و یا لرزش و یا حتی گاز است، اما در چند هفته آینده حرکات قوی تر می شوند. در این هفته، افزایش وزن قابل توجه می شود، به طوری که احتمالا بین ۳٫۵ تا ۶ کیلو افزایش وزن خواهید داشت. اگر افزایش وزن شما تا به امروز بالاتر یا کمتر از آن است، با پزشک خود در مورد نگرانیتان صحبت کنید. افزایش ناگهانی و یا سریع وزن می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی باشد که نیاز به درمان دارد و عدم افزایش وزن می تواند به این معنی باشد که جنین مواد مغذی کافی را دریافت نمی کند.

پزشک شما ممکن است در این هفته شما را برای غربالگری سه ماهه دوم بارداری به موسسه پزشکی نسل امید ارجاع دهد. 

جهت رزرو وقت سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری یا آنومالی اسکن (۱۶ تا ۲۲ هفته) با موسسه پزشکی نسل امید تماس بگیرید.

 تنگی نفس چیز جدیدی نیست. جریان خون شما، خون را به بدن و بند ناف جنین می رساند. این مسئله باعث خستگی بدن می شود. مراقب رژیم غذایی خود باشید. باید مقدار کافی ویتامین ث و آهن برای رشد جنین و سلامتی بدن خود کسب کنید. سعی کنید غذاهای مختلف را ترکیب کنید تا مواد مغذی لازم را دریافت کنید. همچنین سعی کنید سبزیجات در بارداری مصرف کنید. سبزیجات برگ سبز مواد مغذی مانند فیبر، کلسیم و فولات و ویتامین ث و آهن دارند. گوشت قرمز، میوه های تازه، عدس و غلات در بارداری مفید هستند.

از حالا حس چشایی او درهفته نوزدهم کار می‌کند. اگرچه سایر حس ها مثل لامسه و بویایی نیز به کار افتاده‌اند اما فعلا هیچ تجربه ای برای استفاده از حس‌هایش ندارد. در واقع سلول‌های عصبی او در حال فعالیت بر روی حس‌های پنج گانه جنین است. اعضای بدنش به حد تعادل رسیده و دیگر خبری از کله بزرگ و پاهای کوچکش نیست همه اینها با هم رشد کرده‌اند.

قد جنین شما در این هفته، به طور تقریبی ۱۵٫۳ سانتی متر و وزن او حدود ۲۴۰ گرم است.

X