بخش پاتولوژی

اتوپسی جنین

اتوپسی عبارت است از کالبد شکافی جنین فوت شده یا مرده توسط پاتولوژیست جهت پی بردن به علت مرگ جنین. که مراحل مختلفی دارد که شامل : بررسی ظاهرجنین، وزن و اندازه گیری های ابتدایی، بررسی وضعیت احشاء داخلی سه حفره جمجمه، قفسه سینه و شکم، اندازه گیری و وزن احشاء و نمونه برداری قسمت کوچکی از احشاء جهت بررسی میکروسکوپی می باشد .

در کنار این بررسی ها از ارزیابی کاریوتایپ، انجام رادیوگرافی جنین، بررسی های میکروب شناسی و ارزیابی های ژنتیک مولکولی نیز می توان بهره برد .در بعضی آزمایشگاه ها امکان نگهداری قطعه کوچکی از بافت وجود دارد تا اگر نیاز به آزمایش تکمیلی بود بر روی آن انجام شود یا در آینده امکان تشخیصی خاصی پیدا شود و از آن بافت استفاده شود.

بررسی محصولات حاملگی (سقط یا مرگ داخل رحمی) از نظر پاتولوژی و ژنتیک

تعدادی از بارداری‌ها به سرانجام نمی‌رسند. بر طبق مطالعات انجام شده 15-10 درصد از بارداری ها به سقط (از بین رفتن جنین قبل از 20 هفته حاملگی ) منجر می‌شوند و تعداد کمتری نیز پس  از 20 هفته حاملگی در داخل رحم از بین می‌روند. تمام این موارد نیازمند بررسی کامل هستند تا اقدامات لازم برای بارداری‌های بعدی به والدین توصیه شود. این بررسی کامل عبارت از بررسی پاتولوژی یا اتوپسی و بررسی ژنتیک. در جنین‌های زیر 12 تا 14 هفته که کوچک هستند بررسی پاتولوژی ساده‌تری صورت می‌گیرد و در جنین‌های بالاتر از 14 هفته نام دارد.

در این مرکز بررسی ژنتیک با تکنیک جدید سیتوژنتیک ملکولی انجام می شود که محدودیت‌های قبلی را ندارد چرا که روش های قدیمی به دلیل مرگ سلولهای جنین احتمال شکست بیشتری داشتند ولی در این روش زمان مرگ، استریل بودن نمونه و تازه بودن آن اهمیتی ندارد و قریب به اتفاق نمونه ها قابل جوابدهی می باشند .

بررسی بدن جنین پس از مرگ

مرگ جنین پس از گذراندن دوره نه ماهه همراه با امید و سختی؛ والدین را با مشکلات روحی و جسمی عدیده‌ای مواجه می کند. با مرگ جنین و نوزاد افکار ونگرانی‌های مختلف به ذهن مادر می تازد که یکی از این نگرانی‌ها ترس از بارداری مجدد است و این که ایا این اتفاق برای بار دیگر تکرار می شود یا خیر ؟

اتوپسی جنین به عنوان یک شیوه تشخیص و درمان می‌تواند کمک شایانی به والدینن جهت کاهش مرگ و میر جنین در بارداری‌های بعدی کند و همچنین از فشار روانی آنها نیز بکاهد .

اتوپسی جنین و بررسی آسیب‌شناسی و ژنتیکی

تکنیک آزمایشگاهی است که برای یافتن علت مرگ جنین یا نوزاد به کار می‌رود و نتایج ان در مشاوره‌های درمانی برای بارداری‌های بعدی و درمان‌های حین بارداری بسیار موثر و کمک کننده می‌باشد و به تایید و یا رد تشخیص‌های با لینی احتمالی به ویژه در بیماری‌های ارثی کمک می‌نماید .

علاوه بر بررسی‌های پاتولوژیک بررسی‌های ژ نتیکی هم برای یافتن علت مرگ صورت می‌گیرد.

اتوپسی می‌تواند در موارد زیر کمک کننده باشد:

1- علت تشخیص مرگ

2- تایید تشخیص کلینیکی با سونوگرافی

3- تشخیص بیماری‌های نادر و ناهنجاری‌ها و آنومالی‌ها

4- تشخیص ریسک فاکتورها برای حاملگی بعدی

5- تامین نمونه جهت بررسی های بیشتر ژنتیک از نظر آموزشی و علمی

6- تامین آمار از جهت بررسی های اپیدمیولوژی

7- تامین مدرک کتبی جهت ارایه در دادگاه در موارد حقوقی

X