در بخش تصویربرداری، سونوگرافی سه ماهه اول بارداری از ابتدای هفته ۱۱ بارداری (۱۱W+0D) تا آخر هفته ۱۳ بارداری (۱۳W+6D) انجام می شود که طول جنین (CRL) در محدوده ۴۵ الی ۸۴ میلی متر است و زمان مناسب برای غربالگری ناهنجاری های شایع کروموزومی سه ماهه اول بارداری می باشد. فرد باردار در این بازه زمانی می تواند برای انجام غربالگری ناهنجاری های کروموزومی سه ماهه اول اقدام نماید.

 متخصص زنان و زایمان تاریخ تولد را ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) حساب می کند. برای خانم هایی که چرخه قاعدگی منظم ۲۸ روزه دارند، این شیوه تقریبا دقیق است و می توانند سن حاملگی خود را با LMP محاسبه کنند و در زمان مناسب برای انجام غربالگری اقدام نمایند ولی وقتی چرخه ها نامنظم هستند˓ اشتباه محاسباتی زیادی رخ می دهد که در این زمان و یا در صورتی که LMP خود را فراموش کرده باشند نیاز به داشتن یک سونوی معمولی جهت کنترل CRL (طول جنین) و تخمین سن حاملگی می باشد که بهترین زمان سونوگرافی جهت تعیین سن حاملگی انجام سونوگرافی ۹-۸ هفتگی است.

 با توجه به اینکه نقایص و سندرم های شایع مورد بررسی شامل سندرم داون (تریزومی ۲۱)˓ سندرم ادوارد (تریزومی ۱۸) و سندرم پاتو (تریزومی ۱۳) در خانواده هایی که هیچ سابقه ای ندارند نیز به میزان کافی دیده می شود بنابراین توصیه می شود همه خانم ها در هر سنی تست های غربالگری ناهنجاری های کروموزومی و سونوگرافی های لازم را انجام دهند. از طرفی در سونوگرافی سه ماهه اول، طول جنین (CRL) که تعیین کننده سن حاملگی می باشد به صورت دقیق و با توجه به استاندارد های انجمن بین المللی جنین (FMF) اندازه گیری می شود که تعیین سن و رشد جنین در طراحی نحوه بارداری اهمیت اساسی دارد.


رزرو آنلاین

در حال بارگذاری ...

 

X