سونوگرافی و غربالگری دوران بارداری

سونوگرافی و غربالگری دوران بارداری

ابهام جنسی به دلایل هورمونی و ژنتیکی و غیره اتفاق می افتد و معمولا مجوز سقط قانونی صادر نمی گردد. درمان هورمونی و جراحی پیشنهاد می شود و بهتر است هر چه زودتر جهت تصمیم گیری برای نوع درمان به پزشکان متخصص مراجعه نمایید.

آزمایش آلفا فیتو پروتئین (AFP) و سونوگرافی آنومالی اسکن مجزا از هم هستند و الزامی وجود ندارد که در یک روز انجام شوند، لذا حتما بر اساس نظر پزشک معالج خود عمل نمائید.

شما می توانید جهت اطلاع ازتعرفه کلیه خدمات موسسه با شماره تلفن های موسسه    2-88201760 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید.

سر کار عالی، همین حالا می توانید با در دست داشتن آخرین سونوگرافی که انجام داده اید جهت دریافت نوبت با همکاران ما با شماره تلفن های2- 88201760 داخلی  یک تماس حاصل فرمایید.

ارزیابی ریسک علاوه بر اطلاعات سونوگرافی نیازمند پارامترهای بیشتری از جمله فاکتور های بیوشیمی و سن مادر می باشد.

با توجه به نظر پزشک معالج در خصوص انجام آزمایش تشخیصی آمنیو سنتز، سرکار عالی می توانید جهت کسب اطلاع از مراحل انجام آمنیو سنتز و دریافت نوبت با شماره 2-88201760 داخلی یک تماس حاصل فرمایید.

سر کار عالی، همین حالا می توانید با در دست داشتن آخرین سونوگرافی که انجام داده اید جهت دریافت نوبت با همکاران ما با شماره تلفن های2- 88201760 داخلی  یک تماس حاصل فرمایید.

ارزیابی ریسک نیازمند پارامتر های بیشتری از جمله آزمایش خون و سن مادر می باشد، اما حتی اگر ریسک شما در محدوده کم خطر باشد با توجه به اینکه مقدار اندازه گیری شده NT بر اساس CRL بالاتر از 95% می باشد، انجام آزمایش NIPT بر اساس نظر پزشک معالج توصیه می گردد.

لطفا نظر پزشک خود را حتما کسب نمایید.

موسسه پزشکی نسل امید، با بیمه های پایه و تکمیلی، بصورت دایمی و مستقیم قرارداد ندارد. ولی در صورت نیاز مراجعین برای بیمه های پایه و تکمیلی مبالغ دریافت شده ، گواهی می گردد.

موسسه پزشکی نسل امید، با بیمه های پایه و تکمیلی، بصورت دایمی و مستقیم قرارداد ندارد. ولی در صورت نیاز مراجعین برای بیمه های پایه و تکمیلی مبالغ دریافت شده ، گواهی می گردد  لطفا جهت اطلاع از هزینه های خدمات با شماره تلفن های 2-88201760 داخلی یک تماس حاصل فرمایید.

باسلام .نیاز است، معاینه و بررسی آزمایشگاهی دقیق تر انجام شود.

شما می توانید، جهت اطلاعات بیشتر به  صفحه غربالگری بیماری‌های متابولیک نوزادان مراجعه کنید و در صورت تمایل جهت تعیین وقت از طریق لینک رزرو آنلاین اقدام و یا با شماره تلفن های موسسه تماس حاصل فرمایید.

جهت دریافت جواب، لازم است دریافت کنندگان خدمات حتما به نام خودشان پروفایل کاربری داشته باشند. در صورت نیاز جهت دریافت نتیجه مشخصات بیمار را را برای ما ارسال فرمایید. با تشکر

در جواب آزمایش فوق، ترکیب ریسک خون و ریسک NT مشخص نشده است.

گرچه عموما در تست های غربالگری بیشتر احتمال سالم بودن فرزند وجود دارد، ولی با توجه به ریسک های ذکر شده بررسی های تکمیلی تجویز شده از طرف پزشک معالج اکیدا توصیه می گردد.

لطفا جهت اطلاع از هزینه های خدمات با شماره تلفن های 2-88201760 داخلی یک تماس حاصل فرمایید.

لطفا جهت کسب اطلاعات دقیق تر با شماره های موسسه پزشکی نسل امید تماس بگیرید.

سابقه داشتن فرزندان سالم قبلی و یا سابقه سندرم داون در اقوام زوجین عموما تاثیری در ابتلا و یا عدم ابتلای فرزند بعدی ندارد.

آزمایش غربالگری تنها احتمال ابتلا را نشان می دهد و تست تشخیصی قطعی نمی باشد، بنابراین در موارد غربالگری مشکوک یا پر خطر، باید برای اطمینان از سلامت جنین، تست های تکمیلی مانند NIPT(Cell free) یا آمنیوسنتز طبق نظر پزشک معالج انجام شود.

بله، با مراجعه به ناحیه کاربری خود در سایت موسسه پزشکی نسل امید 

  می توانید نتیجه غربالگری خود را ملاحظه بفرمایید.

طبق پروتکل استاندارد جهانی،درموارد ی که ریسک غربالگری سه ماهه اول بارداری بینابینی(Intermediate )باشد و شرایط سنی و NT جنین در محدوده کم خطر گزارش شده باشد، اندازه گیری شاخص های دیگر سونوگرافی کمک می کند که در نهایت غربالگری جنین شما در گروه کم خطر و یا پر خطر گزارش شود.
همچنین استفاده از تست غیر تهاجمی دوران بارداری(NIPT) می تواند بسیار کمک کننده باشد.لذا از متخصص خود بخواهید بایک مشاوره دقیق شما را در انتخاب مسیر تعیین ریسک قطعی راهنمایی نماید.
همچنین شما می توانید از مشاورین پریناتولوژی موسسه پزشکی نسل امید به صورت حضوری و یا آنلاین استفاده نمایید.

موسسه پزشکی نسل امید به عنوان اولین کلینیک OSCAR (انجام کلیه خدمات در یک بار مراجعه) در سال 1384 تاسیس شده است. ار آن تاریخ تاکنون کلیه مراجعین موسسه پزشکی نسل امید خدمات مربوط به غربالگری شامل: مشاوره, بررسی مارکر های بیوشیمیایی خون مادر و سونوگرافی را در یک روز دریافت می نمایند. 

در همان روز با آنالیز های تخصصی, نتیجه آزمایش شما مشخص می شود, اما از آنجا که پروسه آماده سازی و سپس بررسی مجدد و تایید آن توسط متخصصین در چند مرحله صورت می گیرد, شما می توانید در همان روز یا نهایتا ظرف یک روز کاری جواب غربالگری خود را دریافت نمایید.

غربالگری سه‌ماهه اول از ابتدای هفته ۱۱ بارداری (11W-0D) تا آخر هفته ۱۳ بارداری (13W-6D) که طول جنین (CRL) در محدوده ۴۵ الی ۸۴ میلیمتر است، انجام می‌شود.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره88201767 تماس حاصل نمایید.

بله. در صورتیکه تست NGS بر روی نمونه آمنیو سنتز انجام شود، امکان پذیر است.

خیر، NT بالا نمی باشد.

اما باید فاکتور های دیگر (مثل آزمایش خون و سن مادر ) که در ریسک اختلالات کروموزومی شایع دخیل هستند نیز در نظر گرفته شوند.

    ما همه روزه از ساعت 7.30 صبح آماده خدمت رسانی به مراجعین عزیز هستیم. پیشنهاد می کنیم که قبل از مراجعه حضوری از طریق سایت  و یا تلفن های موسسه نسبت به رزرو وقت اقدام فرمایید.

آزمایشات غربالگری روتین با استفاده از پارامتر های سونوگرافی NT, آزمایش خون, سن مادر و سایر پارامترهای فرعی میزان خطر ابتلای جنین به ناهنجاری های کروموزومی را تخمین می زنند و لازم به ذکر است که از دقت خوبی برخوردار هستند.

آزمایش غربالگری دقیقتر NIPT می باشد, که با توجه به در دسترس بودن این آزمایش, آزمایش تهاجمی آمنیوسنتز در مراحل اولیه توصیه نمی شود و جزو آخرین مراحل تشخیصی می باشد (مگر در شرایط خاص).

در خصوص سوال فوق باید بر اساس پر خطر یا کم خطر بودن نتیجه غربالگری و میزان خطر آن, اظهار نظر نمود.

در موسسه پزشکی نسل امید تعیین جنسیت انجام نمی شود.

شما می توانید جهت اطلاع ازتعرفه کلیه خدمات موسسه با شماره تلفن های موسسه    2-88201760 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید.

با توجه به لزوم محاسبه دقیق سن بارداری (خصوصا سه ماهه اول بارداری)، لازم است حداقل دو هفته قبل از تاریخ پیشنهادی پزشک معالج خود اقدام به دریافت نوبت فرمایید.

شما می توانید جهت اطلاع ازتعرفه کلیه خدمات موسسه با شماره تلفن های موسسه    2-88201760 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید.

لازم به ذکر است برای بیماران RP که از انجمن RP ایران معرفی نامه ارایه نمایند تخفیف ویژه اعمال خواهد شد.

قلب جنین شما در هفته ششم بارداری شروع به تپیدن می کند. معمولا پزشک شما در سونوگرافی هفتهٔ هشتم بارداری ضمن بررسی سن جنین، ضربان قلب فرزندتان را بررسی می کند و شما می توانید صدای تپیدن قلب فرزندتان را بشنوید.

پاسخ به این پرسش نیاز به اطلاعات پزشکی جزئی دارد. لطفا برای اطلاعات بیشتر و تخصصی تر، پرسش و شماره تماس خود را از طریق بخش"تماس با ما"درسایت و یا با تشکیل "ناحیه کاربری" ثبت کنید. در صورت نیاز متخصصین ژنتیک موسسه پزشکی نسل امید، با ارائه یک مشاوره دقیق (مشاوره حضوری/ مشاوره آنلاین) در ارائه پاسخ صحیح به این سوال شما را همراهی خواهند کرد. 

کاربر گرامی این اندازه برای چین پشت گردنی جنین در سه ماهه دوم بارداری، در محدوده نرمال است. از آنجا که وضعیت فعلی شما در بارداری، سوابق مادر و سایر فاکتورهای گزارش شده در سونوگرافی نیز اهمیتی ویژه ای دارند به شما توصیه می شود، در صورت نیاز از خدمات مشاوره پریناتولوژی استفاده کنید.

کاربر محترم، در صورتی که نتیجه آزمایش غربالگری دوران بارداری شما نرمال باشد، صرف وجود گزارش فوکوس اکوژن در سونوگرافی اهمیتی ندارد. این در صورتی است که سونوگرافی آنومالی اسکن و بررسی قلب جنین درمرکز معتبر انجام شده باشد. به شما پیشنهاد می کنیم در صورت نیاز به توضیح و بررسی بیشتر ، از مشاوره متخصص پریناتولوژی استفاده کنید.

از هفته 11 بارداری تا 13 هفته 6 روز به طوری که طول جنین (CRL) در محدوده 45 تا 84 میلیمتر باشد قابل انجام است.

         در موسسه پزشکی نسل امید، فیلم سونوگرافی جنین برای شما ارسال خواهد شد. جهت دریافت فایل تصاویر سونوگرافی جنین ، کد پذیرش را که در قبض صندوق نوشته شده است به همراه عدد (1) از شماره تلفن همراهی که در زمان مراجعه به واحد پذیرش اعلام نموده اید به شماره 200088880 ارسال فرمایید و کد پیگیری دریافت نمایید:

          ساختار پیامک ارسالی:   

خط اول: کد پذیرش 

خط دوم: 1

      کاربر گرامی، ارایه تصاویر سونوگرافی برای درخواست هایی که بیشتر از یک ماه از تاریخ پذیرش آن گذشته باشد امکان پذیر نیست. همکاران ما پس از آماده شدن CD  مربوطه با شما تماس خواهند گرفت.

بله موسسه پزشکی نسل امید تنها مرکزی است که توانایی اندازه‌گیری غلظت آلفافیتوپروتئین (AFP) مایع آمنیوتیک در کسانی که به هر دلیل آمنیوسنتز می‌شوند، را داراست، که بر اساس میزان آن ریسک اختلالات طناب عصبی محاسبه می‌شود. درصورت افزایش غلظت آلفا فیتوپروتیین مایع آمنیوتیک اندازه‌‌گیری استیل کولین استراز مایع آمنیوتیک صورت می گیرد. در صورت مثبت شدن استیل کولین استراز مایع آمنیوتیک حتی با وجود طبیعی بودن یافته‌های سونوگرافی، تشخیص اختلالات لوله عصبی (NTDs) مسجل می‌شود.

اگر ضخامت NT بیش از 3/5 میلیمتر باشد بعد از مشاوره توصیه به آمنیوسنتز می‌شود. در صورتی که نسبت اندازه NT به CRL (طول جنین) بیش از 95 درصد (بالای صدک 95) باشد، اگرغربالگری کم خطر است، توصیه به Cell Free Fetal DNA و اکوی قلب جنین و سونوگرافی ژنتیکی می‌شود. ولی در غربالگری پر خطر در صورت نرمال بودن کاریوتیپ در گزارش آمنیوسنتز، توصیه به اکوی قلب جنین و سونو گرافی ژنتیکی می‌شود.

در حال حاضر تحقیقات برای درک تأثیرات عفونت COVID 19 بر روی مادران باردار در حال انجام است. اطلاعات درمورد این ویروس محدود است اما در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مادران باردار در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید نسبت به جمعیت عمومی قراردارند، وجود ندارد. با این حال، به دلیل تغییر در بدن و سیستم ایمنی بدن در طول بارداری، می‌دانیم که مادران باردار می‌توانند تحت تأثیر برخی عفونت‌های تنفسی قرار گیرند. بنابراین بسیار مهم است که آنها از اقدامات احتیاطی برای محافظت از خود در برابر COVID-19 استفاده نمایند و علائم احتمالی (از جمله تب، سرفه یا مشکل در تنفس) را به پزشک خود گزارش دهند.

پروتکل‌های تشخیص آزمایشگاهی کرونا و صلاحیت آنها بسته به مکانی که زندگی می‌کنید متفاوت است. با این حال، توصیه‌های WHO (سازمان بهداشت جهانی) این است که مادران باردار مبتلا به علایم COVID-19 باید در اولویت آزمایش قرار گیرند. زیرا این گروه اگر COVID-19 داشته باشند ، ممکن است به مراقبت‌های تخصصی نیاز داشته باشند. اما به خاطر داشته باشید که تست منفی کرونا ویروس نفی کننده 100 درصد ابتلا نیست. لذا در شرایط شیوع این ویروس ، توصیه های بهداشتی را جدی بگیرید و پیش از انجام تست ، حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

مادران باردار برای جلوگیری از ابتلا به COVID-19 مانند سایر افراد باید همان اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند. می‌توانید با استفاده از موارد زیر از خودتان محافظت نمایید: - دست‌های خود را مرتباً با دستمال حاوی الکل یا آب و صابون بشویید. به خاطر داشته باشید که شستشو مکرر و کامل دست با آب و صابون و بهترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس است. - فاصله بین خود و دیگران را حفظ نمایید (حداقل 1.5 تا 2 متر) و در فضاهای شلوغ قرار نگیرید. - از دست زدن به چشم، بینی و دهان خودداری نمایید. - در هنگام عطسه یا سرفه، دهان و بینی خود را با دستمال و در صورت در دسترس نبودن با آرنج بپوشانید. دستمال استفاده شده را در سطل دردار، بیاندازید. - اگر تب، سرفه یا مشکل تنفسی دارید، سریعاً با پزشک خود و یا نزدیک ترین مرکز بهداشتی و درمانی تماس بگیرید. - به خاطر داشته باشید که مادران باردار، حتی کسانی که تحت تأثیر COVID-19 قرار گرفته‌اند، باید در قرارهای مراقبت معمول خود (غربالگری دوران بارداری ، مراقبت های روتین دوران بارداری و ….) شرکت نمایند. اما باید توصیه‌های بهداشتی (استفاده از ماسک، دستکش،..) را کاملا رعایت نمایند.

به نظر می‌رسد کرونا عمدتاً از طریق تماس نزدیک با شخص آلوده و به وسلیه‌ ذرات تنفسی یا توسط سطوح آلوده به ویروس، انتقال می‌یابد. این موضوع که آیا یک مادران باردار بیماری کرونا را به جنین یا پس از زایمان به نوزاد خود منتقل کند یا نه، هنوز به شکلی کامل بررسی نشده است. اما گزارشاتی در این مورد وجود دارد که خوشبختانه حال مادران و نوزادان که تست آنها مثبت شده، خوب است. به هر حال این موضوع احتیاج به تحقیقات بیشتر دارد.

- در خانه ماندن مادران باردار به معنای استراحت مطلق نیست، زیرا احتمال لخته شدن خون در زنان باردار بیشتر از سایر افراد است .بهتر است مادران باردار در منزل تحرک داشته باشند، مصرف مایعات گرم برای این دسته از مادران توصیه می‌شود. - مادران باردار در صورت مشاهده علایمی مانند افزایش بیش از حد وزن و یا تورم دست و صورت باید با پزشک خود و یا مرکز درمانی تماس بگیرند. - مادران باردار با پایش حرکات جنین می توانند سلامت وی را تحت نظر قرار دهند و اگر متوجه کاهش حرکت جنین شدند باید با پزشک خود و یا مرکز درمانی تماس بگیرند. - مادران باردار نباید در محیط های بسته و شلوغ رفت و آمد نمایند. - مادران باردار می‌توانند در صورت تمیز و مناسب بودن هوا به مدت کوتاه و محدود و با رعایت نکات بهداشتی در هوای آفتابی حضور داشته باشند. - در حال حاضر اضطراب و نگرانی حاصل از شیوع کرونا ، بسیار شایع است، به همین خاطر به مادران باردار توصیه می شود از استرس پرهیز نمایند و در صورت نیاز برای کنترل بهتر اضطراب خود با مشاور روانشناس / روانپزشک تماس بگیرند.

در صورتی که سونویی جهت محاسبه سن بارداری ندارید نگران نباشید در سونوگرافی غربالگری ابتدا طول جنین اندازه‌گیری می شود. در صورت مناسب بودن سن بارداری، غربالگری سه ماهه اول انجام می شود، درغیر این صورت، راهنمایی می‌شوید.

سونوگرافی غربالگری شما باید دارای معیارهای لازم جهت ثبت اطلاعات در نرم افزار تخصصی تعیین ریسک موسسه باشد تا ما بتوانیم از این سونوگرافی جهت غربالگری استفاده کنیم. لذا جهت پاسخ به این سوال با موسسه پزشکی نسل امید تماس بگیرید.

خیر. عقب‌ماندگی ذهنی علل مختلف دارد که دراین غربالگری فقط سه اختلال کروموزومی یعنی سندرم داون، سندرم ادوارد و سندرم پاتو غربالگری می‌شوند.

خیر. جواب‌ها بر اساس احتمالات است. دقت این غربالگری 90-94 درصد است، 6 تا 10 درصد احتمال خطا دارد.

توصیه می‌شود در اسرع وقت مشاوره انجام دهید تا بر اساس سن مادر و سن بارداری و سایر شرایط، در مورد تست‌هاي تشخيصي (آمنیوسنتز یا CVS) یا تکمیلی (NIPT) شما را راهنمایی کنند.

توصیه به مشاوره و انجام Cell Free Fetal DNA یا NIPT می‌شود.

بله. چون غربالگری سه ماهه دوم فقط با اندازه‌گیری میزان چهار هورمون Inhibin-A , AFP , UE3 , Total-hCG در خون مادر انجام می‌شود.

توصیه به مشاوره ژنتیک و پریناتولوژی و سونوگرافی هدفمند (مغزو طناب نخاعی) می‌شود.

با توجه به اینکه نقایص و سندرم‌های شایع مورد بررسی شامل سندرم داون (تریزومی 21)˓ سندرم ادوارد (تریزومی 18) و سندرم پاتو (تریزومی 13) در خانواده‌هایی که هیچ سابقه‌ای ندارند نیز به میزان کافی دیده می‌شود بنابراین توصیه می‌شود همه خانم‌ها در هر سنی تست‌های غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی و سونوگرافی‌های لازم را انجام دهند. از طرفی در سونوگرافی سه ماهه اول طول جنین (CRL) که تعیین کننده سن حاملگی می‌باشد به صورت دقیق و با توجه به استاندارد‌های انجمن بین‌المللی جنین (FMF) اندازه‌گیری می‌شود که تعیین سن و رشد جنین در طراحی نحوه بارداری اهمیت اساسی دارد.

غربالگری ناهنجاری های کروموزومی: در صورت ترکیب شاخص‌های سونوگرافی با شاخص‌های آزمایشگاهی (Free β-hCG و PAPP-A) و سن مادر˓ به طور چشمگیری تعداد زنان نیاز به تست تهاجمی را از حدود 20 تا کمتر از 3 درصد کاهش می‌دهد و در عین حال میزان تشخیص سندرم داون و سایر اختلالات کروموزومی را از کمتر از 50 درصد به بیش از 95 درصد افزایش می‌دهد. تعیین دقیق سن حاملگی: تشخیص زود هنگام بسیاری از اختلالات جنین که در جنین‌های مبتلا می‌توان حاملگی را زودتر و با عوارض کمتر ختم کرد. غربالگری مادران باردار از نظر مسمومیت حاملگی (Pre-Eclampsia): اسکن 13-11 هفته می‌تواند برای شناسایی زنان در معرض افزایش خطر ابتلا به پره اکلامپسی (مسمومیت‌های بارداری) در دوران بارداری استفاده شود. (در این مرکز در سونوگرافی سه ماهه اول بارداری با روش پیشرفته˓ سونوگرافی کالر داپلر جهت غربالگری مسمومیت های بارداری انجام می شود.)

سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم بین هفته 16 بارداری تا هفته 22 بارداری صورت می‌گیرد. در بارداری‌هایی که سن آنها به خوبی تعیین شده است و به نظر می‌رسد نیاز به آمنیوسنتز ندارند بررسی در هفته 22-20 اپتیمال می‌باشد. همچنین اگر بارداری به خوبی تعیین سن نشده باشد انجام زودتر اسکن جهت تعیین سن دقیق و بررسی آناتومیک مورد نیاز است. در ایران باید توجه داشت که در صورت وجود آنومالی که تایید سقط قانونی داشته باشد نیاز به پزشک قانونی جهت اخذ مجوز سقط قانونی قبل از 18 هفته و 6 روز می‌باشد لذا بهتر است زمان انجام آنومالی اسکن به فرمی برنامه‌ریزی گردد تا در صورت وجود آنومالی منجر به سقط تشخیص آن در زمانی انجام گردد که قبل از 18 هفته و 6 روز باشد.

اگر در غربالگری سه ماهه اول NT برابر و یا بیش از 3mm باشد و تست‌های تشخیصی Risk Low باشند در این صورت آنومالی اسکن در هفته 16 انجام می‌شود و اگر NF بیش از 6mm گزارش شود نیاز به انجام تست‌های تشخیصی جهت بررسی TORCH (بیماری های عفونی منتقل شده از مادر به جنین) می‌باشد و اگر NF کمتر از 6mm باشد نیاز به انجام مجدد آنومالی اسکن در هفته 18 بارداری و انجام اکوی قلب جنین می‌باشد. در جوامعی که در آن ها قوانین بر مبنای شریعت دین حضرت موسی (ع) می باشد زمان آنومالی در هفته 16 و 17 می باشد تا اگر جنین آنومالی منجر به سقط قانونی داشته باشد قبل از هفته 18 تعیین گردد. بعضی از مراکز توصیه می کنند که آنومالی اسکن در 16 هفتگی صورت گیرد تا هم زمانی با زمان بررسی ژنتیک آمنیوسنتز و یاغربالگری چهارگانه (Quadruple) سرم را داشته باشد.

اگر در بررسی جنین آنومالی مشاهده نشود زمان انجام سونوی آنومالی اسکن حداقل 30 دقیقه می‌باشد و در صورت وجود آنومالی در جنین قطعا زمان بررسی با توجه به نوع آنومالی گاها حتی بیش از یک ساعت می‌باشد. در سونوگرافی آنومالی اسکن تمام ارگان ها و اندام های جنین به فرم سیستماتیک و مشخص بررسی و اندازه گیری شده و اندازه گیری های انجام شده با جداول کتب مرجع مقایسه می شود تا نحوه رشد و تکامل جنین و استاندارد و یا غیر استاندارد بودن نحوه رشد و تکامل جنین مشخص شود.

1-زمانی که مادر چاق باشد چربی جدار ابدومن سبب می‌شود که نتوانیم جنین را به خوبی ارزیابی کنیم لذا توصیه به تکرار سونوگرافی آنومالی در هفته 24 بارداری می‌شود. 2-زمانی که در بررسی جنین مواردی مانند کیست‌های کوروئید پلکسوس به عنوان یافته ایزوله مشاهده می‌شود و توصیه به انجام سونوی آنومالی در هفته 25 بارداری می‌شود چون کیست‌های فوق اکثرا تا هفته 25 تحلیل می‌روند و سونوگرافیست در این بابت باید مطمئن باشد.(یافته ایزوله به یافته‌ای گفته می‌شود که همراه با آنومالی مشخص در جنین نباشد و در جنین risk low (ریسک کم) مشاهده گردد.) 3-اگر در زمان انجام سونوگرافی آنومالی اسکن مشاهده گردد که شریان‌های رحمی دارای جریان با اندکی مقاومت بال می‌باشند˓ لازم است که شریان فوق در هفته 25 حاملگی مجددا بررسی گردد.

از آنجایی که در سه ماهه دوم بارداری جنین بزرگ شده است لذا بررسی جنین به صورت مقطعی می‌باشد و تمام جنین در یک کادر مشاهده نمی‌شود.

بهتر است مثانه به صورت نیمه پر باشد.

اگر مشکلی در جنین مشاهده گردد با توجه به نوع آنومالی مشاهده شده باید مشخص نمود آیا آنومالی فوق جز مواردی می باشد که پزشک قانونی اجازه سقط می‌دهد و یا خیر و کلا در زمان مشاهده آنومالی در جنین نیاز به مشاوره با همکاران پریناتولوژیست می‌باشد.

اگر ناهنجاری قطعی باشد˓ متناسب با نوع آنومالی و شدت آن طبق پروتکل‌های تشخیصی رفتار خواهد شد.

حدود 60 درصد آنومالی‌های جنین در زمان آنومالی اسکن سه ماهه دوم مشخص می‌شود و یک سری از آنومالی‌های جنین از جمله آنومالی‌های مربوط به سیستم گوارش و سیستم ادراری و استخوان‌ها معمول در هفته‌های بعد قابل تشخیص می‌باشند.