تشخیص قبل از لانه‌گزینی ناهنجاری‌های غیرمتعادل کروموزومی

تشخیص قبل از لانه‌گزینی ناهنجاری‌های غیرمتعادل کروموزومی

تشخیص قبل از لانه‌گزینی ناهنجاری‌های غیرمتعادل کروموزومی

در مواردی که یکی از زوجین ناقل یک اختلال ساختاری کروموزومی مانند جابه‌جایی یا وارونگی کروموزومی باشد، این وضعیت می‌تواند منجر به بروز ناباروری، سقط مکرر و یا ابتلای فرزندان به عقب‌ماندگی ذهنی یا ناهنجاری‌های مادرزادی گردد.

استفاده از تکنیک PGD-NGS برای تشخیص این نوع ناهنجاری‌های کروموزومی با روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی (Preimplantation Genetic diagnosis-PGD) امکان‌پذیر است. به صورت خلاصه می توان گفت که در این روش، بارداری با استفاده از فناوری تولیدمثلی لقاح خارج رحمی یا آزمایشگاهی اتفاق می‌افتد و در مرحله خاصی از رشد رویان‌ها در آزمایشگاه، نمونه‌برداری یا بیوپسی از جنین‌ها به‌صورت جداکردن یک یا چند سلول از رویان‌ها انجام شده و بررسی ژنتیکی با استفاده از تکنیک PGD-NGS بر روی این سلول‌ها انجام می‌شود. در مرحله بعد رویان‌هایی که از نظر کروموزومی، سالم تشخیص‌داده‌شده‌اند به رحم مادر منتقل می‌شوند.

لازم به ذکر است که انجام بررسی و شناسایی این نوع ناهنجاری‌ها با استفاده از روش‌های تشخیص پیش از تولد (Prenatal Diagnosis-PND) در طی دوران بارداری هم وجود دارد؛ اما باتوجه‌به محدودیت‌های روش PND برخی خانواده‌ها مایل به استفاده از این روش هستند.

اولین نفری باشید که نظر می‌دهد!
ارسال نظر :